تبلیغات
معراج - ایثارایثار در لغت به معنی عطا کردن و از خود گذشتگی آمده است و در اخلاق اسلامی هم گذشت از خود به نفع دیگران است .
یکی از  خصلتهای خوب و اخلاقی که اسلام برای ما آورده است است، ایثار می باشد البته ایثار در همه مکتب و فرهنگ ها وجود دارد ولی جالب است که بدانیم اگر بخواهی این خصلت اخلاقی را به زبان انگلیسی ترجمه کنی امکان پذیر نخواهد بود یعنی کلمه مترادفی برای آن در زبان انگلیسی وجود ندارد، ولی در اسلام مفهوم و معنی آن نسبت به بقیه برتری و جایگاه ویژه ایی دارد و هر تلاش و گذشت و فداکاری را ایثار نمی گویند، بلکه معنی و مفهوم ایثار بیانگر رشد و معرفت انسانی در فرد می باشد و این موقعی برای انسان حاصل می شود که انسان به تکامل روحی دست یافته باشد چنانچه در روایتی که آمده است، حضرت امام حسن مجتبی (ع) در آن شب، فقط به کلمات مادرش که در گوشه ای از اتاق رو به قبله کرده بود گوش می داد و رکوع و سجود و قیام و قعود مادر را زیر نظر داشت. با این که هنوز کودک بود، مراقب بود ببیند مادرش که این همه درباره ی مردان و زنان مسلمان دعای خیر می کند و یک یک را نام می برد و از خدای بزرگ برای هر یک از آنها سعادت و رحمت می خواهد، برای خود چه چیزی از خدا می خواهد، امام حسن مجتبی (ع) آن شب را تا صبح نخوابید و مراقب کار مادرش حضرت فاطمه (س) بود شب، صبح شد و به عبادت و دعا برای دیگران گذشت  و امام حسن (ع) حتی یک کلمه نشنید که مادرش برای خود دعا کند. صبح به مادر گفت: مادر جان! چرا من هر چه گوش کردم، تو درباره ی دیگران دعای خیر کردی و درباره ی خودت یک کلمه دعا نکردی؟ مادر مهربان گفت: پسرک عزیز! اول همسایه بعد خانه خود.
وقتی صحبت از ایثار می شود ذهن ها ناخودآگاه به طرف ایثارگران و رزمنده گان جنگ دفاع مقدس می افتد که با اهداء جان خویش نگذاشتند دشمنان این مرز و بوم به خاک و ناموس و فرهنگ ایران زمین تجاوز کنند و این اوج ایثار می باشد که با دادن جان خود اوج انسانیت و کمال را به بشریت نشان دادند نام و یادشان گرامی باد.


طبقه بندی: ایثار و از خود گذشتگی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 20 فروردین 1391 توسط : ابراهیم آخوندی
نمایش نظرات 1 تا 30